Ile lembasów potrzebowałaby Drużyna Pierścienia, by dotrzeć do Mordoru?

Zasiano Wrzesień 9, 2015 in Dziwactwa

lembasmeister

Rivendellscy piekarze mieliby sporo roboty.

Temat Władcy Pierścieni był już na UBW poruszany kilkukrotnie, choćby przy okazji rozważań o chorobie psychicznej Golluma czy nie tak dawno, gdy dowiedzieliśmy się ile kilometrów w drodze do Mordoru pokonali Frodo i Sam. Facebookowi fani UBW wiedzą też, że Tolkien pisał Władcę Pierścieni na maszynie do pisania dwoma palcami. Teraz przyszła pora na kolejną odsłonę tolkienowskich rozważań, tym razem także w kontekście obliczeń i odniesienia do rzeczywistości. Chodzi o lembasy, wysoce odżywcze suchary wypiekane przez elfickich piekarzy w Rivendell, i liczbę tych energetycznych przekąsek, którą musiałaby zabrać ze sobą cała Drużyna Pierścienia, jeśli chciałaby dotrzeć do Mordoru.

Studenci University of Leicester po raz kolejny dokonali próby przeniesienia zmyślonych realiów w prawdziwe, tak jak wcześniej czynili to np. z siecią Spidermana. Pod uwagę wzięli wiele czynników, zaczynając od liczby członków wyprawy, a kończąc na dziennym zapotrzebowaniu na kalorie każdego z nich podczas 92-dniowej podróży do siedziby Saurona. Studenci postanowili także ułatwić sobie nieco i tak skomplikowane zadanie i założyli na przykład, że cała kompania składająca się z czterech hobbitów, trzech ludzi, elfa i krasnoluda, bez większych przeszkód i co ważniejsze uszczerbków kadrowych przejdzie z punktu A do punktu B.

Łączna liczba kalorii potrzebnych Drużynie Pierścienia do przejścia z Rivendell do Mordoru wynosi 1 780 214,59. Studenci wyliczyli to dzięki własnej pracy dotyczącej zaleceń dziennego spożycia kalorii różnych istot mieszkających w Śródziemiu. Fun fact: zalecana dzienna dawka kalorii dla hobbita jest mniejsza niż dla elfa, 1800 vs. 1400 kalorii. Następnie, dzięki fragmentowi z powieści opisującemu scenę wręczenia drużynie lembasów przez elfy z Lothlorien – Jeden lembas wystarczy, by pokrzepić na cały dzień ciężkich trudów każdego podróżnika, choćby to był rosły mężczyzna z Minas Tirith – studenci wyliczyli, że cała Drużyna Pierścienia potrzebowałaby 675 lembasów, by dotrzeć do Mordoru.

A na koniec zagadka dla Szanownych Czytelników: Ile razy Drużyna Pierścienia skrzywi się, po raz kolejny wkładając suchara do ust?

lemabsytakiedobre


Bezużyteczne?W ogóleTrochęCzęściowoNiezupełniePrawieCałkowicie (100,00% bezużyteczności, tyle osób tak sądzi: 12)
Loading...


Komenatrze