Objaw Throckmortona

Zasiano Wrzesień 17, 2012 in Dziwactwa

Gdy członek wskazuje rozwiązanie.

Objaw Throckmortona (ang. Throckmorton’s sign) znany też jako objaw Johna Thomasa, jest żartobliwym określeniem używanym przez anglojęzycznych radiologów, studentów medycyny i rezydentów na określenie sytuacji, gdy cień penisa (często widoczny na zdjęciach radiologicznych miednicy) jest zwrócony w stronę, po której znajduje się u pacjenta obrazowana jednostronna patologia. Przykładowo, dodatni objaw Throckmortona u pacjenta ze złamaniem lewej kości udowej wystąpi, gdy widoczny na zdjęciu penis będzie zwrócony w lewo. Używane jest też określenie he’s Throckmorton to the left/right. Nazwa objawu wiąże się z postacią Toma Bentleya Throckmortona (1885-1961), amerykańskiego neurologa.

W badaniu na grupie 130 pacjentów ze złamaniem kości biodrowej objaw był dodatni u 70%, ujemny u 11% i nieokreślony u 19%, co pozwala ocenić czułość tego testu na 70% (95% CI, 62%-78%) a swoistość na 67% (95% CI, 60%-75%), czyli raczej niską[1].

Inna używana nazwa, objaw Johna Thomasa, nie honoruje rzeczywistej osoby – John Thomas jest w Wielkiej Brytanii slangowym określeniem penisa.

W związku z ostatnimi wątpliwościami, żaden członek nie został tym razem zmazany (przyp. red.).

Bez skrupułów zajumane z: http://pl.wikipedia.org/wiki/Objaw_Throckmortona i https://www.facebook.com/wiemwszystko/posts/225631397528456


Bezużyteczne?W ogóleTrochęCzęściowoNiezupełniePrawieCałkowicie (91,67% bezużyteczności, tyle osób tak sądzi: 4)
Loading...


Komenatrze