Ucz się, to się nie skurczysz

Zasiano Kwiecień 11, 2013 in Ludzie

Mistrz skurczenia

Szkoła lekiem przeciwko kurczeniu się na starość.

Jesteś krótki? Nie pal. Albo zacznij się uczyć. Przynajmniej jeśli jesteś jeszcze w szkole podstawowej lub średniej.

Badacze z uniwerstytetów Southern California, Harvard i Peking doszli do wniosku, że ludzie, którzy ukończyli powyższe szkoły są na starość średnio o 2 centymetry wyżsi niż ludzie, którzy nie przeszli przez ten etap edukacji, pisze brytyjski The Telegraph.

Około 30. roku życia ludzie zaczynają się kurczyć. Zmiany w kręgosłupie i kościach powodują, że mężczyźni w chwili śmierci są krótsi średnio o 3,3 cm niż gdy byli w sile wieku.

Do tej pory badania skupiały się głównie na relacji zdrowia do kurczenia się z wiekiem, natomiast zespół naukowców pod wodzą profesora Johna Straussa odkrył jak ważne w tym kontekście są wybory dokonywane we wczesnym życiu.

Badacze dowiedli, że ci, którzy tracili z wiekiem więcej centymetrów, radzili sobie gorzej w testach pamięci, podstawowych obliczeniach arytmetycznych, jak również mieli problem z kojarzeniem dat.

Mieszkańcy miast tracą statystycznie mniej centymetrów od mieszkańców terenów wiejskich – średnio o 0,9 cm, jeśli ukończyli edukację podstawową i kolejny 1 cm w przypadku ukończenia szkoły średniej.

U kobiet centymetry wyglądają nieco inaczej – 0,6 dla podstawówki i aż 3,8 cm różnicy dla szkoły średniej.

Kolejny dobry powód, żeby się uczyć.


Bezużyteczne?W ogóleTrochęCzęściowoNiezupełniePrawieCałkowicie (75,00% bezużyteczności, tyle osób tak sądzi: 2)
Loading...


Komenatrze