Co wydarzyło się w Pompejach?

Pompeje na tle Wezuwiusza. Czy to ten wulkan był przyczyną tego, co wydarzyło się w Pompejach?

Niewiele jest wydarzeń tragiczniejszych niż nagły i niewytłumaczalny koniec miasta. W 79 roku n.e. dobrze prosperujące rzymskie miasto Pompeje zostało pogrzebane pod tonami popiołu wulkanicznego w ciągu zaledwie kilku godzin. Uważa się, że katastrofa zabiła tego dnia wszystkich mieszkańców miasta, pozostawiając po sobie niesamowite obrazy jego ostatnich chwil. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co kiedykolwiek chciałeś wiedzieć o erupcji Wezuwiusza, która zniszczyła Pompeje. 

Kiedy istniały starożytne Pompeje?

Pompeje były rzymskim miastem założonym w VII lub VIII wieku p.n.e Miasto było dobrze prosperującym kurortem w południowych Włoszech, który prawdopodobnie został zniszczony przez erupcję Wezuwiusza w 79 roku n.e.

Jak wyglądała historia Pompejów?

Miasto Pompeje było ważnym ośrodkiem handlowym założonym po raz pierwszy około 730 roku p.n.e. Położone było nad dużą warstwą wodonośną, co pozwoliło Rzymianom rozwinąć duży system sprowadzania słodkiej wody. Podczas rządów rzymskiego dyktatora Sulli, Pompeje zostały zniszczone, a ich mieszkańcy zabici. Sulla przekazał później miasto rzymskiemu generałowi Faustusowi Sulli, który je odbudował.

Po śmierci Fausta, jego żona kazała przemianować miasto na swoje imię, a jego mieszkańców na „Pompeje”. Miasto kwitło przez cały okres Imperium Rzymskiego, choć często cierpiało z powodu gwałtownych trzęsień ziemi. Erupcja Wezuwiusza nastąpiła po serii drobnych trzęsień ziemi, które spowodowały podniesienie się magmy wewnątrz wulkanu. Erupcja zasypała miasto popiołem i pumeksem, zabijając wszystkich jego mieszkańców.

Jak żyli ludzie w starożytnych Pompejach?

Pompeje są jednym z najsłynniejszych przykładów rzymskiej architektury i wzornictwa. Miasto było rozplanowane z zawiłą siecią dróg, dobrze skonstruowanymi budynkami i systemem akweduktów, które sprowadzały świeżą wodę z pobliskich źródeł. Miało również duży amfiteatr, forum do dyskursu politycznego, świątynie i siłownie na świeżym powietrzu. Najbardziej godne uwagi były budynki wykonane z kamienia wulkanicznego zwanego „Pumeksem”. Były one wykonane z rodzaju betonu, który z czasem twardniał. Twardy kamień był prawie jak cement i pozwalał na bardzo szybkie wznoszenie budynków.

Dlaczego starożytne Pompeje zniknęły?

Zniszczenie Pompejów zostało prawdopodobnie spowodowane przez potężną erupcję na górze Wezuwiusz, która pogrzebała miasto w popiele. Erupcja była tak masywna, że stworzyła ogromną chmurę pyłu, która zablokowała słońce i spowodowała, że miasto zostało pokryte grubą warstwą pyłu. Miasto zostało prawdopodobnie pogrzebane w ciągu kilku godzin, a erupcja zabiła tysiące mieszkańców. Miejsce to pozostawało nieodkryte przez setki lat, aż zostało ponownie odkryte w XIX wieku. Archeolodzy od tego czasu wykopali większą część, aby ujawnić fascynujące szczegóły dotyczące życia Rzymian.

Najlepsze ciekawostki o Pompejach

Warto podsumować artykuł ciekawostkami, które warto znać.

  • Miasto Pompeje zostało pogrzebane przez popiół po ogromnej erupcji na górze Wezuwiusz. 
  • Erupcja stworzyła gigantyczną chmurę pyłu, która zablokowała słońce, powodując, że gruba warstwa popiołu pokryła miasto. 
  • Miasto pozostało zasypane popiołem aż do XIX wieku, kiedy to archeolodzy odkryli je na nowo.

Zostaw komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany