Czy krokodyle płaczą?

Strona główna » Czy krokodyle płaczą?
Czy krokodyle płaczą? Na zdjęciu krokodyl, który wychodzi z bajora z otwartą paszczą.

Prawdopodobnie tp nie sposób, w jaki myślisz o tych zwierzętach. Jednak krokodyle, czyli grupa obejmująca aligatory, krokodyle i ghariale, to wrażliwe zwierzęta o złożonych uczuciach i bogatym życiu społecznym. Czy krokodyle płaczą tak, jak ludzie? Sprawdźmy!

Dlaczego krokodyle płaczą?

Krokodyle używają zapachu jako potężnej formy komunikacji. Rozpoznają się nawzajem po zapachu i oznaczają terytorium wydzielinami ze swoich gruczołów. Samce używają zapachów, by przyciągnąć partnerów, a samice – by zasygnalizować swoją gotowość do godów. Łzy krokodyla pachną jak gnijące ryby, a zapach jest często tak silny, że obserwator może go wyczuć z daleka. Zapach pomaga przyciągnąć owady, które żywią się łzami i dostarczają zwierzętom pożywienia. Krokodyle mogą płakać, gdy walczą, są zestresowane lub w inny sposób chore. Mogą również płakać, gdy są zadowolone i szczęśliwe.

Skąd się bierze śluz?

Krokodyle mają trzy pary gruczołów ślinowych, po jednej w kącikach ust, za oczami i wzdłuż boków dolnej szczęki. Gruczoły wydzielają przezroczystą, wodnistą substancję, która zmienia kolor na żółto-zielony, gdy zwierzę jest w stresie, walczy lub jest chore. Kiedy krokodyl płacze, przyciska gruczoły do oczodołów, powodując wydzielanie żółto-zielonego śluzu. Gdy gruczoły wydzielają łzy, płyną one i łączą się z żółtozieloną substancją. Kolor, zapach i konsystencja łez mogą się zmieniać w zależności od pory roku lub gdy zwierzę jest chore. Różowe lub pomarańczowe łzy mogą wskazywać na infekcję zatok lub uraz oka, więc właściciele powinni szukać opieki weterynaryjnej, jeśli ich krokodyl zacznie płakać w nietypowym kolorze.

Czy krokodyle są szczęśliwe czy smutne, kiedy płaczą?

Krokodyle to złożone, wysoce inteligentne zwierzęta o bogatym życiu społecznym, złożonych emocjach i indywidualnych osobowościach. Kiedy krokodyl płacze, niekoniecznie jest to oznaką smutku. Może to być znak, że zwierzę jest zestresowane, walczy lub jest chore. Krokodyle płaczą częściej, gdy jest gorąco, czyli wtedy, gdy są najbardziej aktywne. Gdy temperatura wzrasta, ich ciała produkują więcej płynów, co zwiększa ilość łez. Krokodyl, który nie jest zestresowany, a jedynie gorący, może mieć przejrzystą, wodnistą wydzielinę z oczu. Krokodyle mogą mieć żółto-zielone łzy, gdy są zestresowane, walczą lub są chore. Chory krokodyl może mieć również zieloną wydzielinę pochodzącą z nosa.

Jak poznać, czy krokodyl jest zły czy smutny?

Behawioryści zwierzęcy często mogą zidentyfikować, kiedy zwierzę odczuwa konkretną emocję, ponieważ przestudiowali odpowiedni język ciała. Na przykład, gdy pies macha ogonem, wiemy, że jest szczęśliwy. Jednak zachowanie krokodyli jest bardziej subtelne i trudne do zinterpretowania. Przypadkowi obserwatorzy często błędnie odczytują zachowanie krokodyli, zwłaszcza gdy zwierzęta są zestresowane lub odczuwają ból. Niektórzy badacze uważają, że krokodyle przeżywają szereg emocji, w tym radość, smutek i złość. Nie można dokładnie wiedzieć, co czuje krokodyl, ale możemy snuć domysły na podstawie obserwowanych zachowań. Krokodyle, które są rozgniewane lub zestresowane mogą mieć żółto-zielone łzy, zieloną wydzielinę z nosa i napiętą, sztywną postawę. Krokodyle w stresie mogą również trzepotać szczękami, syczeć, otwierać usta i robić dużo hałasu.

Zostaw komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany