Czym odznaczają się leniwce?

Leniwce większość czasu spędzają na drzewach. Na zdjęciu leniwiec wiszący na grubszym konarze.

Leniwce należą do najwolniejszych ssaków na ziemi. Poruszają się tak wolno, że na ich futrze wyrastają glony, służy im to jako wtórna obrona przed drapieżnikami. Śpią nawet 20 godzin na dobę, mają też tendencję do bycia samotnikami. Ich powolne poruszanie się i samotność sprawiają, że ludzie często myślą, że leniwce głupie zwierzęta. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie. 

Właśnie te zwierzęta przystosowały się do swojego środowiska w taki sposób, że są niezwykle skuteczne w ucieczce przed drapieżnikami, znajdowaniu pożywienia i oszczędzaniu energii, gdy nie muszą szukać jedzenia. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej!

Gdzie występują leniwce?

Leniwce występują w Ameryce Środkowej i Południowej. Mają niski współczynnik reprodukcji, rodząc tylko jedno lub dwa młode i opiekują się nimi kilka lat, aby mogły dorosnąć. Zazwyczaj są to zwierzęta arborealne, żyjące na drzewach. Zwłaszcza w tropikalnych lasach deszczowych, liściastych, bagiennych. Słyną z tego, że prawie całe swoje życie spędzają na drzewach.

Jak żyje leniwiec drzewny?

Leniwce żyją w lasach tropikalnych i są głównie arborealne. Natomiast są doskonałymi wspinaczami i potrafią zejść z drzewa głową w dół. Nie są pływakami, ale mogą chodzić po dnie rzeki lub strumieniach. Ponadto jedzą niewielkie ilości liści, pąków, małych owoców, kaktusów i owadów, w zależności od tego, co jest dostępne. Głównie są to zwierzęta nocne, śpią w ciągu dnia. Co za tym idzie, leniwce mają bardzo niski wskaźnik metabolizmu i niską temperaturę ciała, co uważa się za przystosowanie do ich niskoenergetycznej diety, w połączeniu z koniecznością zachowania wody w ich jałowym siedlisku.

Kiedy wyginęły leniwce naziemne?

Leniwce wyginęły około 10 000 lat temu, na długo przed przybyciem ludzi do obu Ameryk. Ostatni i największy gatunek leniwca, zniknął, choć przyczyny jego wyginięcia są nieznane. Gdyby odpowiedzialny był za to człowiek, byłby to bardzo zły znak, gdyż mógłby wskazywać, że mamy skłonność do nadmiernej eksploatacji fauny i innych miejsc przyrody. Istnieją jednak hipotezy, które nie są tak tragiczne. Klimat ostatniej epoki lodowcowej był szczególnie zimny i suchy, a lasy tropikalne skurczyły się, więc leniwce mogły wyginąć z braku pożywienia. Pandemia mogła ogarnąć cały gatunek, zabijając go.

Najbardziej interesujące ciekawostki o leniwcach

Słowo „leniwiec” pochodzi od staroangielskiego słowa „cluth”, oznaczającego lenistwo, lub od łacińskiego słowa „solitus”, oznaczającego „pragnienie bycia samemu”. 

Leniwce mają 6-8 pazurów na każdej stopie. Pazury na przednich łapach są długie i silne, natomiast pazury na tylnych łapach są krótkie i służą tylko do utrzymania równowagi.

Nie są całkowicie zwierzętami nocnymi. Czasami pozostają aktywne we wczesnych godzinach wieczornych, a czasami w godzinach porannych. 

Leniwce mają bardzo powolną przemianę materii, więc wspinanie się na drzewo i tworzenie gniazda może im zająć nawet miesiąc.

Właśnie te zwierzęta są jednymi z najwolniejszych ssaków na ziemi, ale też jednymi z najciekawszych z wielu powodów. Mają bardzo niski poziom metabolizmu i niską temperaturę ciała, a także potrzebują bardzo mało wody. 

Zostaw komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany