Dania – ciekawostki o kraju wikingów

Flaga Danii na maszcie na tle nieba i brązowego budynku.

Czy wiesz, że Dania jest ojczyzną słynnego bajarza Hansa Christiana Andersena, drugiego co do wielkości parku rozrywki na świecie i znajduje się w niej jedno z najpiękniejszych miast w Europie? Dania ma ciekawą historię i jest pełna ekscytujących faktów. Chcesz je poznać? Czytaj dalej!

Podstawowe informacje o Danii

Dania to kraj skandynawski, który leży pomiędzy Morzem Północnym, Bałtyckim i cieśniną Skagerrak. Słynie z historii wikingów, bogatej kultury, wyśmienitej kuchni oraz wyjątkowej architektury. Jej stolica, Kopenhaga, jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Europie. Klimat w Danii jest umiarkowany. Lato jest ciepłe, suche i wilgotne, natomiast zima jest zimna i wilgotna.

Liczba ludności wynosi około 5,7 mln osób, co czyni ją najsłabiej zaludnionym krajem Unii Europejskiej. Większość ludności koncentruje się na południu i na wyspach. Dania jest krajem wysoko rozwiniętym, o wysokim standardzie życia. Należy do najbogatszych narodów świata, zarówno pod względem produktu krajowego brutto na mieszkańca, jak i produktu narodowego brutto na mieszkańca.

Z czego słynie Dania?

Dania jest ciekawym kraje z fascynującą historią, warto poznać kilka zaskakujących ciekawostek.

Wikingowie 

Wikingowie byli skandynawskimi wojownikami, których obawiano się za ich plądrowanie i łupienie w wielu częściach Europy, w tym w Wielkiej Brytanii. Obecnie wikingowie i ich zwyczaje są często przedstawiani w muzeach i atrakcjach turystycznych. 

Kopenhaga 

Jest stolicą Danii i jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Europie. Jest domem dla wielu słynnych atrakcji, w tym znanych na całym świecie Ogrodów Tivoli, Małej Syrenki, Kopenhaskiego Ogrodu Botanicznego i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Luizjanie. Kopenhaga słynie również z tego, że jest jedną z najbardziej zielonych stolic na świecie. 

Legoland

Znajduje się w Billund, jest drugim co do wielkości parkiem rozrywki na świecie i słynie z tematycznych modeli wykonanych w całości z klocków LEGO. Strażnicy i zamki  

W Danii znajduje się wiele imponujących zamków, w tym zamek Kronborg, który został wykorzystany jako sceneria w „Hamlecie” Szekspira, oraz Rundetårn, który jest najstarszym obserwatorium astronomicznym w Europie. Słynna jest również Gwardia Królewska, której członkowie noszą tradycyjne mundury i są znani jako Gwardia Duńska.

Najsłynniejsi Duńczycy

Karen Blixen, autorka książki „Out of Africa”. Ponadto słynny fizyk Niels Bohr – słynny odkrywca i pisarz, Karen M. Jacobsen i światowej sławy pisarz Karen Marie Moncak, który pisał o duńskim społeczeństwie.

Czy zwyczaje wikingów są obecne w Danii?

Kultura duńska jest przesiąknięta zwyczajami wikingów. Wikingowie byli Skandynawami, którzy znani byli z plądrowania i łupienia wielu części Europy, w tym Wielkiej Brytanii. Era Wikingów trwała od 793 do 1066 roku, a wielu z nich osiedliło się na terenach dzisiejszej Danii. W tym czasie praktykowano wiele zwyczajów wikingów, opowiadanie historii, noszenie słynnych rogatych hełmów, wyrabianie pięknej biżuterii i picie miodu pitnego – sfermentowanego napoju z miodu.

Zostaw komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany