Golf, jaki znamy dzisiaj, rozgrywany jest na polach z 18 dołkami i charakteryzuje się wieloma wymagającymi uderzeniami. Jest również ogromnie popularny na całym świecie, z setkami tysięcy ludzi grających regularnie. Jak golf doszedł do tego momentu? Prawda jest taka, że historia golfa sięga znacznie dalej, niż mogłoby się wydawać. Nie znajdziesz żadnych wzmianek o współczesnych kijach czy piłkach nigdzie w tym artykule, ale jest mnóstwo odniesień do gier, które można uznać za przodków golfa. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o historii golfa!
Kto wymyślił golfa?
Nie ma ostatecznej odpowiedzi na pytanie, kto wymyślił golfa, ale wiemy, że wiele z wczesnej historii golfa jest zakorzenione w zabawie w puttowanie. Putting jest grą, w którą grają ludzie we wszystkich zakątkach świata od co najmniej 16 wieku. Putting, podobnie jak współczesny golf, polega na uderzaniu małej piłki w kierunku celu, ale na tym podobieństwa się kończą. Putting nigdy nie był uprawiany jako sport wyczynowy. A w putting często gra się na putt-paulach, czyli sztucznych powierzchniach wykonanych z darni, kamieni, a nawet ubitej ziemi. Z tym, że jest możliwe, że putt-paul zainspirował wynalezienie golfa. Żeby jednak było jasne, po prostu nie wiemy. Wiemy natomiast, że w putting grano na całym świecie i jest mnóstwo wzmianek o nim od XVI wieku. Istnieje nawet wzmianka o grze zwanej „golfem” rozgrywanej w XV-wiecznej Szkocji. Biorąc pod uwagę, że podobieństwa między golfem a puttem są niewielkie, bardziej prawdopodobne wydaje się, że to właśnie putting był źródłem inspiracji dla golfa.
Antyczne początki golfa
Jak ustaliliśmy, początki golfa mogą być prześledzone aż do 16 wieku. Ale, można je prześledzić nawet dalej niż to. W rzeczywistości, istnieją odniesienia do gier, które są bardzo podobne do golfa w czasach starożytnych. Przodków golfa można doszukiwać się w grach azjatyckich, które sięgają setek lat wstecz. Weźmy na przykład Shinto. Shinto, które odnosi się do rdzennej religii Japonii, grało w grę zwaną kokui (co oznacza „mały klub”) od co najmniej 12 wieku. Jak sama nazwa wskazuje, kokui polega na uderzaniu piłki małym kijem w kierunku celu. Kokui jest nie tylko podobne do golfa. Jest bardzo podobne do golfa. W kokui gra się nawet na polu golfowym, tak jak w golfa. Historia golfa na Dalekim Wschodzie obejmuje również starożytny chiński sport zwany chuiwan („uderzanie piłki”), który sięga VI wieku. Chuiwan, podobnie jak kokui i Shinto, polega na uderzaniu kijem piłki w kierunku celu. Te azjatyckie gry są bardzo podobne do golfa, ale różnią się w jeden ważny sposób. W przeciwieństwie do golfa, nie obejmują one żadnej gry na polu. To sugeruje, że są starsze niż golf.
Co wiemy o wczesnej historii golfa?
Jak widzieliśmy, starożytne początki golfa mogą być prześledzone aż do Azji. To sugeruje, że wczesna historia golfa miała miejsce właśnie tam. I są dowody na to, że tak właśnie jest. W golfa po raz pierwszy zagrano w Szkocji i uważa się, że został on przywieziony przez Szkotów w pewnym momencie między XIV a XV wiekiem. To jedyne dwa miejsca, gdzie gra była rozgrywana we wczesnym okresie. Uważa się, że Szkocja jest pierwszym miejscem, gdzie grano w golfa ze względu na odniesienia do gry znalezione w szkockiej literaturze.
Rozwój golfa na świecie
Jak widzieliśmy, Szkocja jest miejscem, w którym po raz pierwszy grano w golfa, a odniesienia do gry znajdują się w szkockiej literaturze od XIV wieku. Jednak, sport ten nie rozprzestrzenił się ze Szkocji aż do końca XVIII wieku. Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy. Pierwszym z nich jest to, że golf nie był zbyt popularnym sportem w Szkocji. Grała w niego głównie szlachta, która miała niewielki kontakt z innymi częściami świata. Drugi to fakt, że wczesna historia golfa miała miejsce przed wynalezieniem nowoczesnego klubu golfowego, co przypisuje się Jamesowi McHenry. Nowoczesny kij golfowy został wynaleziony w 1787 roku, co oznacza, że wczesna historia golfa miała miejsce przy użyciu innego typu kija. To z kolei oznacza, że gra w golfa, jaką znamy dzisiaj, nie jest tą samą grą, w którą grano podczas jej wczesnej historii. W rzeczywistości golf zmienił się tak bardzo w swojej historii, że wielu dzisiejszych golfistów nie zdaje sobie sprawy, że jest to względna nowość w świecie sportu.
Golf w XVII i XVIII wieku
Wczesne lata historii golfa w XVIII wieku skupiały się głównie na rozwoju nowoczesnego klubu golfowego. Nowoczesny klub golfowy przypisuje się Jamesowi McHenry, który wynalazł go w 1787 roku. Jednak dopiero około sto lat później wprowadzono nowoczesną piłkę golfową. Piłka golfowa została wykonana z gumopodobnego materiału o nazwie balata, który został wynaleziony w 1898 roku. W XVII i XVIII wieku w golfa grano głównie w Szkocji, ale uprawiano go również w Anglii. Sport ten zaczął się również rozprzestrzeniać na inne kraje europejskie, takie jak Niemcy i Francja. W różnych częściach świata powstawały kluby golfowe, a sport ten powoli stawał się coraz bardziej popularny.
Innowacje w golfie XIX wieku
W XIX wieku golf był już dość popularnym sportem, w który grano w wielu częściach świata. Ale, gra była wciąż stosunkowo prymitywna w porównaniu do współczesnych czasów. W XIX wieku pojawiło się kilka innowacji, które to zmieniły. Pierwszą z nich było powstanie Royal and Ancient Golf Club of St. Andrews, który został założony w 1754 roku. R&A był pierwszym klubem golfowym, który stworzył kodeks zasad gry. Były to pierwsze spisane zasady gry w golfa, a opublikowano je w 1786 roku. Oprócz reguł, R&A wprowadziło również koncepcję handicapu golfowego. Była to ważna innowacja, ponieważ oznaczała, że ludzie o wszystkich poziomach umiejętności mogli grać razem. Kolejna ważna innowacja w historii golfa pojawiła się w 1851 roku, kiedy to wynaleziono „gutty ball”. Gutty ball wykonana z cienkiej nici zwierzęcego jelita była wielkim ulepszeniem w stosunku do gumowej piłki, która była używana wcześniej.
Golf w 19 wieku
XIX wiek był okresem wielkich zmian w historii golfa. Sport ten nadal rozprzestrzeniał się z St. Andrews w Szkocji do innych części świata. Ale to właśnie w tym okresie dokonano wielu zmian w grze. Najważniejszą z nich było wynalezienie drewnianego tee golfowego, które zostało wynalezione w 1925 roku przez człowieka zwanego George S. Grant. Inną ważną zmianą w XIX wieku było wynalezienie znacznika piłki golfowej. Pozwoliło to graczom na śledzenie swojej piłki, co było ważne we wczesnych dniach golfa. XIX wiek to również czas, kiedy golf zaczął być popularny w Ameryce Północnej. Sport ten był tam po raz pierwszy uprawiany w 1833 roku, a pierwszy klub golfowy został założony w Nowym Jorku w 1880 roku. W golfa grano również w Australii od 1863 roku, a pierwszy australijski klub golfowy powstał w 1869 roku. W golfa grano także w innych częściach świata, między innymi w Chinach i Japonii.
Golf w XX w.
XX wiek kontynuował proces globalnej popularyzacji golfa, który rozpoczął się w XIX wieku. Sport ten był uprawiany w wielu miejscach w tym okresie i nadal rósł w popularność. Prawdopodobnie najważniejszą zmianą w grze w XX wieku było uświadomienie sobie, że reguły tego sportu muszą być ustandaryzowane. Było to spowodowane tym, że różne kluby używały różnych zasad, co utrudniało graczom konkurowanie ze sobą. Pierwsze wysiłki w celu standaryzacji reguł golfa pochodziły z Royal and Ancient Golf Club of St. Andrews w 1901 roku. Jednak dopiero w czerwcu 1911 roku opublikowano pierwsze „nieformalne” reguły. Reguły te zostały uzgodnione na spotkaniu w Midland Hotel w Derby i zostały opublikowane pod tytułem „Sugerowana Konstytucja i Reguły Golfa”. W XX wieku udoskonalono również koncepcję nowoczesnego klubu golfowego. Pomogło w tym wynalezienie nowych materiałów, takich jak tytan i grafit, które są lżejsze od drewna i mocniejsze
Zostaw komentarz