Ptaki, podobnie jak większość innych zwierząt, potrzebują ochrony swoich jaj, aby zapewnić udany wylęg i przetrwanie piskląt. Ptasie jaja są więc jednym z najbardziej skomplikowanych i fascynujących przykładów architektury zwierzęcej. Na świecie istnieje ponad 10 000 znanych gatunków ptaków, z których każdy ma swoje unikalne cechy. Jakie to są cechy i dlaczego ptasie jaja są tak fascynujące? Czytaj dalej!
Czy wszystkie ptasie jaja są zbudowane tak samo?
Chociaż istnieje wiele różnych gatunków ptaków, podstawowa budowa ich jaj jest podobna. Dzięki temu można je sklasyfikować na kilka różnych typów. Istnieją jednak gatunki, których jaja bardzo różnią się od normy np. ptaki budujące kopce, robią w ziemi masywne nasypy z rozkładających się liści, a w środku zakopują swoje jaja. Ta metoda inkubacji bardzo różni się od tej stosowanej przez inne ptaki.
Jaka jest budowa ptasiego jaja?
Struktura ptasich jaj składa się z trzech warstw różnych materiałów, które są starannie skonstruowane przez rodziców w zależności od gatunku. Na przykład rasy kurcząt znoszących jaja często pokrywają zewnętrzną stronę swoich jaj wapniem, aby je wzmocnić. Dzięki temu jaja pozostają nienaruszone podczas inkubacji.
Jaja ptasie składają się z wewnętrznego białka, zewnętrznej ochronnej skorupki jajka i wewnętrznej błony. Białko jest przejrzystym, lepkim płynem, który tworzy większą część jaja i zawiera większość składników odżywczych. Skorupa składa się z węglanu wapnia, fosforanu wapnia i białek. To właśnie ta wewnętrzna błona styka się z rosnącym wewnątrz jajka zarodkiem. Błona ta jest często jasnego koloru, ale tylko w świeżo złożonych jajach.
Jak ewoluowały ptasie jaja?
Ptaki istnieją od setek milionów lat, a niektóre gatunki wyewoluowały około 100 milionów lat temu. W tym czasie jaja ptaków stały się bardziej złożone i skomplikowane, ponieważ musiały dopasować się do środowiska. Niektóre ptaki, takie jak strusie, mają bardzo złożone strukturalnie jaja, które są zbudowane tak, aby wytrzymać bardzo gorący klimat, w którym żyją.
W zimnej Arktyce inne gatunki ptaków ewoluowały, aby mieć jaja, które chronią ich zarodki przed zamarzaniem. Struktura tak naprawdę zależy od warunków, w których mają się wykluć młode pisklęta.
Różne ptaki i ich jaja – ciekawostki
- Ptaki, które znoszą niebieskie lub zielone jaja, takie jak brojlery i indyki, mają zazwyczaj niebieskie lub zielone żółtka. Dzieje się tak dzięki pigmentowi o nazwie biliverdin, który występuje naturalnie w ich organizmach.
- Koliber jest jedynym gatunkiem ptaka, który może latać do przodu, do tyłu i do góry nogami, co czyni go najbardziej zwinnym lotnikiem na świecie. Największy żyje w Ameryce Południowej i jest znany jako koliber olbrzymi. Ma on około 5 cali długości i waży tyle, co duży grejpfrut.
- Uważa się, że najmniejszym ptakiem na świecie jest, koliber pszczeli. Ma tylko około 2 cale długości i waży mniej niż grosz.
Zostaw komentarz