Pierwszy odnotowany wypadek samochodowy miał miejsce w 1897 roku, kiedy to nowojorski kierowca zderzył się z powozem konnym. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale incydent ten wywołał wiele dyskusji na temat bezpieczeństwa na drogach i konieczności wprowadzenia przepisów ruchu drogowego. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o tym wydarzeniu!
Kiedy i gdzie zdarzył się pierwszy wypadek samochodowy?
Pierwszy wypadek samochodowy prawdopodobnie miał miejsce 19 października 1897 roku w Nowym Jorku, kiedy to taksówka napędzana silnikiem zderzyła się z powozem konnym. Przyczyną wypadku była niekonsekwentna jazda operatora taksówki, który wcześniej zignorował znak stopu i pędził przez skrzyżowanie z tak dużą prędkością, że spłoszył konie ciągnące dwa inne pojazdy i ich pasażerów. Pomimo uderzenia przez taksówkę, pieszy odniósł jedynie niewielkie obrażenia, a wszystkie trzy pojazdy zdołały odjechać.
Jak wyglądał pierwszy wypadek samochodowy?
Pierwszy wypadek samochodowy został spowodowany przez lekkomyślną i nierozważną jazdę. Właściciel samochodu, który był jednocześnie taksówkarzem i wyszkolonym mechanikiem, przerobił dwumiejscowego runabouta na czterokołowy pojazd przykręcając z tyłu trzecie siedzenie. Pojazd był prowadzony za pomocą rumpla, a właścicielowi towarzyszył płacący za przejazd pasażer. Do wypadku doszło, gdy samochód jechał z dużą prędkością na ówczesne czasy.
Co się stało po pierwszym wypadku samochodowym?
Po pierwszym wypadku samochodowym wielu ludzi zaczęło kwestionować bezpieczeństwo tych nowomodnych „powozów bez koni”. Niektórzy przewidywali, że drogi wypełnią się krwią i ciałami nieostrożnych i lekkomyślnych kierowców, inni zaś martwili się o wpływ tych hałaśliwych i śmierdzących nowych maszyn na zdrowie i bezpieczeństwo ich społeczności. Pierwszy wypadek samochodowy doprowadził do pierwszej dyskusji na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego. W tamtym czasie nie było zasad jazdy, nie było sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych. Po pierwszym wypadku samochodowym pojawił się apel o podjęcie środków bezpieczeństwa, w tym stworzenie specjalnych przepisów dotyczących jazdy i ruchu drogowego dla samochodów.
Po więcej takich informacji zajrzyj do naszych ciekawostek historycznych!
Zostaw komentarz