Czy wiesz, że niektórzy historycy nazywają nawet ostatnie 100 lat średniowiecza „nowym średniowieczem”, ponieważ społeczeństwo stało się bardziej zorganizowane i zaczęło obierać kierunek, który uznamy za nowoczesny? W tym wpisie na blogu przedstawimy Ci krótki przegląd średniowiecza, tak abyś mógł dowiedzieć się więcej na temat tamtych czasów.
Kiedy nastąpił początek średniowiecza?
Początek średniowiecza często umieszczany jest w okolicach roku 476. Data ta oznacza upadek Rzymu na rzecz germańskich najeźdźców i koniec Cesarstwa Rzymskiego w Europie Zachodniej.
Przed 476 r. Imperium Rzymskie było wciąż silne i rosło w siłę, po tym czasie zaczęło podupadać. Historycy często określają okres pomiędzy tymi datami jako „koniec Cesarstwa Rzymskiego”, a późniejszy okres jako „początek średniowiecza”. Upadek Rzymu był w rzeczywistości wynikiem wielu czynników: zmieniającej się gospodarki, rosnących wpływów barbarzyńców w imperium, spadku handlu i osłabienia armii rzymskiej.
Obecność barbarzyńców wzrosła, gdy ludność zamieszkująca północną granicę imperium została zepchnięta na południe przez ludność z Azji. Wpłynęła również na imperium na wiele sposobów, w tym na przesunięcie gospodarki z produkcji na rolnictwo, zmniejszenie handlu, nasilenie działań wojennych i osłabienie armii.
Co oznacza nazwa średniowiecze?
Termin „średniowiecze” został po raz pierwszy użyty w XVI wieku jako słowo oznaczające ” chaotyczny” lub „zły”. Następnie został zastosowany jako sposób na pokazanie, że ludzie w tym czasie byli mniej cywilizowani niż ich przodkowie ze świata starożytnego. Od tego czasu historycy dokładniej badali średniowiecze i teraz wiemy, że ten okres nie był chaotyczny czy zły, ale był w rzeczywistości czasem wielkiego postępu i kreatywności.
Jakie są cechy charakterystyczne średniowiecznej epoki?
Pomimo tego, że istnieje wiele różnych pomysłów na to, jak wyglądało życie w średniowieczu, większość historyków zgadza się co do kilku podstawowych kwestii:
Brak miast – większość ludzi w średniowieczu mieszkała na wsi, a nie w miastach. Byli rolnikami, którzy uprawiali rośliny takie jak pszenica, jęczmień i żyto, a także hodowali owce i bydło.
Brak rozwiniętego handlu – handel między krajami był niewielki. Większość ludzi żyła i umierała w obrębie kilku mil od miejsca urodzenia. Niski standard życia lub jego brak – przynajmniej na samym początku, standard życia w średniowieczu był niski. Ponieważ ludzie mieszkali daleko od siebie i mieli tylko to, co sami wyhodowali lub zrobili, mieli niewielki lub żaden wybór w tym, co mieli.
Brak rządu – w średniowieczu ludzie byli rządzeni przez królów lub książąt w małych krajach zwanych lennami. Władca posiadał całą ziemię w królestwie i oddawał część z niej swoim rycerzom w lenno.
Niska kultura lub jej brak – chociaż dokonano pewnego postępu, w średniowieczu było mało kultury. Nie było wielkich artystów ani pisarzy, nie było wielkich budowli i nie było wielu książek.
Brak religii – we wczesnym średniowieczu wśród ludzi było mało lub nie było żadnej religii. Byli oni poganami, którzy czcili słońce, księżyc, gwiazdy, drzewa i zwierzęta. Wierzyli również w czarownice i wróżki. Około roku 1000 chrześcijaństwo stało się bardzo ważne w społeczeństwie.
Jak wyglądała historia średniowiecza?
Wszyscy historycy zgadzają się, że był to ekscytujący okres w historii Europy. Czas, kiedy Europejczycy odkrywali oraz podbijali inne części świata, jak i rozwijali swoje własne sposoby życia, na przykład królestwa i klasy społeczne. Średniowiecze rozpoczęło się wraz z upadkiem Rzymu, a zakończyło wraz z początkiem renesansu.
Upadek Rzymu był pierwszym i najważniejszym wydarzeniem. Kolejnym ważnym czynnikiem było rozprzestrzenienie się chrześcijaństwa w całej Europie. Rzymianie zdelegalizowali większość religii, ale nie byli w stanie zatrzymać ruchu chrześcijaństwa.
Biblia została napisana w języku hebrajskim, aramejskim i greckim, więc nie była dostępna dla Rzymian ani ludzi, którzy żyli w ich pobliżu. Jednak kościół chrześcijański opracował nowy sposób pisania, zwany łaciną. Ten sposób pisania był łatwy do nauczenia, co umożliwiło ludziom mieszkającym blisko i daleko od Rzymu posiadanie książek. Do roku 800 większość Europy stała się chrześcijańska.
Zostaw komentarz