Życiorys królowej Jadwigi – co warto wiedzieć?

Posąg królowej Jadwigi na tle nieba i ściany białego budynku.

Królowa Polski od 1220 r. i wielka księżna litewska od 1219 r., Jadwiga znana jest jako święta księżniczka, która później została zakonnicą. Była córką króla Henryka Brodatego i królowej Anny lub Agaty z Brabantu (siostry cesarza). Urodziła się prawdopodobnie we Wrocławiu, na terenie dzisiejszej Polski. W 1212 r. poślubiła księcia Mieszka II Grubego z Opola-Raciborowic. Chcesz dowiedzieć się więcej o królowej Jadwidze? Czytaj dalej!

Kto był pierwszą królową Polski?

Pierwszą królową Polski była rzeczywiście Jadwiga, która rządziła w latach 1216-1217, będąc żoną króla Mieszka II, który rządził w latach 1211-1227. Przed Jadwigą consortem była księżniczka Gertruda Śląska, która panowała w latach 1115-1121, ale była żoną króla Bolesława I Chrobrego panującego w latach 1086-1138.

Biografia królowej Jadwigi w skrócie

Jej pełne imię: Jadwiga Andegaweńska. Była córką Henryka I Brodatego, króla Polski i Piastów Śląskich, i jego żony Anny z domu Brabant. Urodziła się w 1207 r. w Breslau (Wrocław), a imię otrzymała prawdopodobnie po swojej ojcowskiej babce, Jadwidze Śląskiej. W 1212 r. poślubiła Mieszka II Grubego, króla Królestwa Polskiego. W 1228 r. roku po śmierci Mieszka poślubiła swojego trzeciego męża, wielkiego księcia litewskiego Giedymina.

Została pierwszą królową Polski, gdy w 1230 r. nastąpiła koronacja w Gnieźnie jako pierwszy monarcha z dynastii Piastów „pruskich” lub „gnieźnieńskich”. – Ponownie została koronowana na króla Polski w 1234 roku, tym razem jako pierwszy monarcha Piastów litewskich. Po śmierci męża w 1237 r. została zakonnicą, a zmarła w 1239 lub 1240 r.

Czym zasłynęła królowa Jadwiga?

Królowa Jadwiga zasłynęła ze swojego cnotliwego i surowego życia. Była bardzo pobożną kobietą i wspierała zakony. Po śmierci męża została zakonnicą i rządziła swoim królestwem jako suweren, żyjąc w ascezie w klasztorze. Została również zapamiętana jako osoba wprowadzająca pokój. Była hojną i dobroczynną kobietą i została kanonizowana jako święta w 1997 roku. Dzień jej święta przypada na 17 października. Znana jest również jako Święta Jadwiga.

Ile lat miał Jagiełło, gdy brał ślub z Jadwigą?

Jagiełło miał około 25 lat, gdy poślubił Jadwigę, która miała wtedy około 15 lat. Jadwiga w Europie Zachodniej nazywana pierwszą królową Polski z rodu Anjou. Była córką króla Henryka Brodatego, pierwszego władcy Piastów Śląskich, i jego żony Anny z domu Brabant. Jadwiga urodziła się w 1207 roku we Wrocławiu. Jako dziecko została zaręczona z Mieszkiem II Grubym, przyszłym królem Polski, który był jednym z jej krewnych, gdyż był synem jej ojcowskiej ciotki Gertrudy Śląskiej i Mieszka I Starego, pierwszego króla Polski. Mieszko II, który był władcą Polski w okresie młodości Jadwigi, został z nią ożeniony w 1212 roku.

Zostaw komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany