Ciekawostki o księżycu – sztucznym satelicie ziemi

Strona główna » Ciekawostki o księżycu – sztucznym satelicie ziemi
Ciekawostki o księżycu, widocznym na zdjęciu, zdecydowanie warto znać!

Księżyc, nasz najbliższy sąsiad w kosmosie, jest jednym z najbardziej fascynujących obiektów na niebie. Jego tajemnicza aura i piękno sprawiają, że wiele osób jest zainteresowanych poznawaniem różnych aspektów związanych z tym niezwykłym ciałem niebieskim. W tym artykule przedstawimy kilka ciekawostek o księżycu, które mogą Cię zaskoczyć.

Fazy Księżyca

Księżyc nie zawsze prezentuje się tak samo na niebie. Jego wygląd ulega modyfikacji w cyklu, który nazywamy fazami Księżyca. Przejawy Księżyca wynikają z różnicy w naświetleniu go przez Słońce i jego usytuowania wobec Ziemi. Jak wiadomo, oświetlenie zmienia postrzeganie obiektu, co dotyczy także Księżyca. Ze względu na kształt orbity Księżyca wokół Ziemi, jego naświetlona strona zmienia układ względem Ziemi, rzutując inny cień.

Ponadto sama liczba słonecznego światła docierającego do Księżyca nie zawsze jest taka sama. To sprawia, że Księżyc wydaje się być raz w pełni, innym razem w postaci tylko częściowo oświetlonego sierpa, a niekiedy przyjmuje postać cienkiego bardzo wąskiego promyczka światła. Rozmaite stadia jasności Księżyca tworzą układ, jaki obserwujemy w cyklu faz Księżyca.

Nazwy faz

Fazy Księżyca mają swoje własne nazwy, które są używane od wieków. Oto kilka najbardziej znanych nazw faz Księżyca:

  1. Nów – to fazą, w której Księżyc jest całkowicie niewidoczny na niebie. Jest to moment, gdy Księżyc znajduje się między Ziemią a Słońcem.
  2. Sierp – to fazą, w której Księżyc jest widoczny jako cienki łuk na niebie. Jest to moment, gdy Księżyc jest na początku lub końcu swojego cyklu.
  3. Półksiężyc – to fazą, w której Księżyc jest widoczny jako półokrągły kształt na niebie. Jest to moment, gdy Księżyc jest w połowie swojego cyklu.
  4. Pełnia – to fazą, w której Księżyc jest w pełni oświetlony i wygląda na okrągły na niebie. Jest to moment, gdy Księżyc jest na końcu swojego cyklu.

Barwy Księżyca

Obserwując Księżyc, przeważnie widzimy go jako biały bądź szary. Niemniej Księżyc ma odmienne barwy, które zależą od zestawu jego powierzchni. Na Księżycu znajdują się alternatywne minerały i skały, mogące nadawać mu odmienne odcienie. Bazalty – czarne skały wulkaniczne – pokrywają znaczne obszary Księżyca, nadając mu ciemniejszy kolor. Minerał ilmenit daje Księżycowi lekki brązowy odcień. Składniki takie jak magnez, żelazo i tytan barwią niektóre grzbiety i kratery na odcienie szarości bądź czerwieni. Kiedy światło słoneczne odbija się od szarej ziemi, powstaje biała poświata. Jednak szczegółowa analiza obrazu Księżyca ujawnia znaczną różnorodność jego barw, których większość poza bielą nie widzimy gołym okiem.

Które barwy widzimy na powierzchni?

Najczęściej dostrzegamy Księżyc jako biały albo szary, skoro większość światła słonecznego odbija się od jego powierzchni. Niemniej, w niektórych warunkach atmosferycznych, chociażby podczas zakrycia Księżyca, możemy dostrzec go w odcieniach czerwieni, pomarańczu bądź nawet błękitu. Powietrze ziemskiej atmosfery w znaczący sposób rozprasza niebieskie światło, które jest też jednocześnie rozpraszane przez Księżyc.

Gdy jednak Księżyc zostaje na tle Ziemi w trakcie zakrycia go przez nią, silnie czerwone i pomarańczowe promienie słoneczne ulegają słabszemu rozproszeniu w atmosferze. Promienie te w znacznym stopniu docierają zatem do Księżyca i odbijają się od jego powierzchni, zaś my widzimy go w odcieniach czerwieni i pomarańczu w miejsce standardowej bieli bądź szarości.

Kształt Księżyca

Kiedy patrzymy na Księżyc, zawsze widzimy tylko jedną stronę. To dlatego, że Księżyc ma tzw. „blokadę przodem”, co oznacza, że zawsze obraca się wokół własnej osi w taki sposób, że ta sama strona jest skierowana w stronę Ziemi. Dopiero w 1959 roku, dzięki misji kosmicznej Luna 3, po raz pierwszy udało się sfotografować odwrotną stronę Księżyca.

Czy wiedziałeś, że Księżyc nie zawsze miał dwie półkule? W przeszłości, gdy Księżyc był jeszcze młodszy, jego powierzchnia była bardziej płaska i jednolita. Dopiero w wyniku uderzeń asteroid i innych zjawisk geologicznych powstały góry, kratery i inne formacje, które nadają Księżycowi jego charakterystyczny kształt.

Księżyc jest fascynującym obiektem, który wciąż skrywa wiele tajemnic. Dzięki postępom w badaniach kosmicznych, naukowcy nadal odkrywają nowe fakty i informacje na temat tego niezwykłego ciała niebieskiego. Jeśli jesteś zainteresowany kosmosem i astronomią, warto zgłębić wiedzę na temat Księżyca i odkryć jego niezwykłe tajemnice.

Zostaw komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany