Czy pingwiny mają kolana?

Czy pingwiny mają kolana? Na zdjęciu pingwin z bliska na tle śniegu.

Pingwiny są znane ze swojego osobliwego wyglądu i niezręcznego chodu. Istnieje wiele mniej znanych faktów na temat tych wodnych ptaków, które mogą cię zaskoczyć. W tym artykule poznamy odpowiedzi na niektóre z najczęstszych pytań o pingwiny.

Gdzie pingwiny mają kolana?

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Jak wszystkie ptaki, pingwiny mają zmodyfikowane kończyny, które różnią się od nóg ssaków lądowych. Chociaż pingwiny mają kolana, nie są one połączone z kośćmi tylnych nóg w taki sposób, jak u ssaków. Staw kolanowy nazywany jest „stawem koaksjalnym”. Znajduje się on w środku tułowia, tuż nad miejscem, w którym nogi są połączone z resztą ciała.

Dlaczego wydaje się, że pingwiny nie mają kolan?

Jak się właśnie dowiedzieliśmy, pingwiny mają jeden staw kolanowy w przeciwieństwie do ssaków żyjących na lądzie, które mają dwa stawy kolanowe. Staw kolanowy, w którym pingwiny zginają swoje ciało, znajduje się za nogami. Może się wydawać, że pingwiny nie mają kolan, ale w rzeczywistości mają tylko jeden staw kolanowy, który pomaga im przechylać swoje ciało do przodu, jak i do tyłu.

Jak sprawdzono, że pingwiny mają kolana?

Tylko jeden sposób, aby dowiedzieć się, czy pingwiny mają kolana: rozciąć jednego z nich i spojrzeć! Naukowcy z Australii właśnie to zrobili na początku pierwszej dekady XX w. Używając piły do metalu, zbadali anatomię tych zwierząt. W rzeczywistości, gdy pingwiny stoją z całkowicie rozłożonymi nogami, staw kolanowy znajduje się tuż poniżej tylnej krawędzi ogona. Możliwe, że powodem, dla którego nie widzimy pingwinów zginających kolana, jest to, że trzymają one nogi zgięte, nawet gdy stoją nieruchomo. W każdym razie naukowcy sprawdzili, że pingwiny mają kolana, nawet jeśli nie możemy ich zobaczyć.

Inne śmieszne ciekawostki o pingwinach

Pingwiny są jednymi z niewielu zwierząt, które potrafią łamać własne kości. Jest to pomocne przystosowanie, które umożliwia im ucieczkę przed niebezpieczeństwem poprzez dobrowolne odłupanie skrzydła lub nogi, co pozwala na szybszy odwrót. Ponieważ pingwiny nie mają strun głosowych, zmuszone są do wydawania wszystkich swoich dźwięków w bardzo nietypowy sposób – wydychając powietrze przez dziób. Używają ich jako rezonatorów, aby wzmocnić swoje wołania, a rezultatem tego jest niezwykle osobliwie brzmiący dźwięk.

Pingwiny są doskonałymi pływakami, ale nie przystosowały się do pływania na długich dystansach. Zamiast tego, zostały stworzone do szybkich zrywów. Osiągają prędkość do 18 km/h.

Po urodzeniu dziecko pingwina jest wielkości małego groszku. Rodzice nie budują gniazda, lecz samica składa dwa jaja i przykrywa je puchowymi piórami. Pierwsze wyklute pisklę wyrywa się ze swojej skorupy, zjada pozostałą skorupę jaja i nadeptuje na swoje rodzeństwo, aby nie dopuścić do wyklucia.

Zostaw komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany