Ciekawostki o Napoleonie – poznaj słynnego Francuza

Strona główna » Ciekawostki o Napoleonie – poznaj słynnego Francuza
Ciekawostki o Napoleonie – poznaj słynnego Francuza. NA zdjęciu pomnik Napoleona Bonaparte.

Napoleon Bonaparte to postać, która do dziś jest przedmiotem gorących dyskusji wśród badaczy historii. Jego działania miały ogromny wpływ na pozycję Francji w świecie. Jako cesarz, mąż stanu i strateg, zaznaczył swoje miejsce w annałach historii, kształtując przyszłość narodu francuskiego.

Kim był Napoleon Bonaparte?

Napoleon Bonaparte, postać niezwykle kontrowersyjna, zapisana w annałach historii zarówno jako geniusz, jak i tyran. Jego zdolności dowódcze przyniosły mu sławę jednego z najbardziej wybitnych liderów wojskowych w Europie. Pomimo posiadania armii liczebnie mniejszej od przeciwnika, to właśnie jego taktyka przyczyniła się do zatrzymania sił austriackich i rosyjskich w bitwie pod Austerlitz. Podobny los spotkał Prusy, które również nie zdołały pokonać jego wojsk.

W historii Polski Bonaparte odegrał wyjątkową rolę. Na początku XIX wieku to właśnie w nim Polacy upatrywali szansy na odzyskanie niepodległości. Powstanie Legionów Polskich we Włoszech oraz proklamowanie Księstwa Warszawskiego w 1807 roku były dla wielu promykiem nadziei. Wpływ, jaki miał na Polaków w tamtym czasie, odzwierciedla druga zwrotka „Mazurka Dąbrowskiego”, która do dziś jest śpiewana ze słowami: „Dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy”. Warto wspomnieć, że pojawiła się propozycja zmiany tej zwrotki, aby to Jan III Sobieski, zwycięzca spod Wiednia, został wspomniany w hymnie narodowym.

Godne uwagi ciekawostki o Napoleonie

Napoleon Bonaparte, urodzony w korsykańskim Ajaccio, pochodził z rodziny o włoskich korzeniach. Jego ojciec, Carlo Maria Buonaparte, był prawnikiem, a matka, Letycja z domu Ramolino, wychowywała oprócz niego jeszcze siedmioro dzieci. Napoleon nie był jedynym z rodzeństwa, który osiągnął znaczącą pozycję – Józef i Ludwik również zasiadali na tronach europejskich.

Edukację Bonaparte zdobywał w szkole wojskowej, gdzie był jednym z wybranych na stypendium królewskie. Charakteryzował się spokojnym usposobieniem i preferował samotne studiowanie książek nad towarzyskie spędzanie czasu. Jego pierwszą małżonką była Józefina de Beauharnais, jednak małżeństwo to zakończyło się rozwodem z powodu braku potomstwa. Następnie Napoleon ożenił się z Marią Ludwiką, z którą miał syna, Napoleona II. Miał również dzieci poza małżeństwem, w tym syna z polską szlachcianką, Marią Walewską.

Ciekawostką jest fakt, że Napoleon zmienił swoje nazwisko z włoskiego Buonaparte na bardziej francuskie Bonaparte po ślubie z Józefiną. Jego powrót do władzy, znany jako „Sto dni Napoleona”, trwał od marca do czerwca 1815 roku i zakończył się klęską w bitwie pod Waterloo. Zmarł na wygnaniu na Wyspie Świętej Heleny, a przyczyną śmierci, jak ustalono w 2007 roku, był rak żołądka.

Mimo że Napoleon był uważany za odważnego przywódcę, miał swoje słabości. Jedną z nich była fobia kotów, która objawiała się panicznym strachem. Pewnego razu, podczas bitwy pod Wagram, nieproszony kot, który wkradł się do jego namiotu, wywołał u cesarza przerażenie. Nawet wspomnienie o kotach mogło wywołać u niego panikę. Nie był on jednak odosobniony w swojej fobii – wielu znanych przywódców i dyktatorów również dzieliło ten lęk.

Zostaw komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany