Jak wygląda życie w Korei Północnej?

Jak wygląda życie w Korei Północnej? Na zdjęciu flaga kraju, a w tle Pjongczang, czyli stolica państwa.

Korea Północna jest jednym z najbardziej skrytych i odizolowanych narodów na świecie. Od lat 70. ubiegłego wieku krajem rządziła seria dyktatorów. Kim Jong Un jest obecnie najwyższym przywódcą i przejął panowanie po śmierci swojego ojca w 2011 roku. Ponieważ kilka osób może opuścić Koreę Północną, niewiele wiadomo o życiu wewnątrz jej granic. Nawet ci, którzy tam mieszkają, nie mogą swobodnie mówić o tym, co widzą i czego doświadczają na co dzień. W rezultacie większość tego, co wiemy o życiu w Korei Północnej, pochodzi od uciekinierów. Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda życie mieszkańców? Do jakich absurdów dochodzi? Czytaj dalej!

Kluczowe informacje o Korei Północnej

Wokół Korei Północnej krąży wiele błędnych przekonań. Pierwszą rzeczą, którą należy zauważyć, jest to, że nie jest to jeden kraj, ale „półkolonialne” państwo składające się z dwóch terytoriów: Republiki Korei (ROK lub Korea Południowa) i Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (DPRK lub Korea Północna). Podział ten sięga roku 1945, kiedy to po zakończeniu II wojny światowej Półwysep Koreański został podzielony między wspierany przez Związek Radziecki reżim na Północy i prozachodni rząd na Południu. W latach 1950-1953 obie strony prowadziły wyniszczającą wojnę, z której jednak nie wyniknął prawdziwy pokój.

Mimo że wojna koreańska zakończyła się rozejmem, nigdy nie podpisano formalnego traktatu pokojowego. Oznacza to, że obie strony nadal technicznie są w stanie wojny i dzieli je silnie zmilitaryzowana granica.

Dlaczego Korea Północna jest odłączona od Korei Południowej?

Podział Półwyspu Koreańskiego miał duży wpływ na rozwój gospodarczy, społeczny i polityczny obu regionów. Przez ponad 70 lat oba kraje podążały różnymi ścieżkami. Początkowo w tym samym kierunku, jednak później poszły własnymi drogami – tworząc dwa diametralnie różne społeczeństwa. Podczas gdy Korea Południowa stała się jedną ze światowych potęg gospodarczych, gospodarka Korei Północnej upadła. Ten podział znajduje odzwierciedlenie w wielu aspektach życia codziennego. Na przykład średnia długość życia w Korei Północnej wynosi 69 lat, a w Korei Południowej 83 lata.

Jak wygląda codzienne życie w Korei Północnej?

Codzienne życie przeciętnego Koreańczyka z Północy bardzo różni się od życia jego rówieśników w Korei Południowej. Najistotniejszą różnicą jest to, że dostęp do internetu, telewizji i audycji radiowych z innych krajów jest w Korei Północnej bardzo ograniczony lub wręcz nie istnieje. Oznacza to, że Koreańczycy z Północy nie mają prawie żadnego dostępu do informacji spoza swojego kraju, z wyjątkiem tego, co ich rząd zdecyduje się pokazać.

Jest to niefortunne, ponieważ Korea Północna posiada wiele zasobów naturalnych, które mogłyby przyczynić się do rozwoju gospodarczego kraju, ale nie może to nastąpić tak długo, jak długo rząd utrzymuje ścisłą kontrolę nad przepływem informacji i utrzymuje kraj zamknięty na świat zewnętrzny.

Pod wieloma względami życie codzienne w Korei Północnej przypomina życie w krajach Europy Wschodniej pod rządami komunistów w XX wieku. Charakteryzuje się niedoborem podstawowych towarów i usług, skromnymi warunkami życia w wielu częściach kraju oraz wysokim poziomem kontroli rządu nad życiem ludzi.

Jakie zakazy obowiązują w Korei Północnej?

Od lat 90. KRLD prowadzi listę zakazanych przedmiotów uznanych za wpływy Zachodu, które mogłyby zakłócić porządek społeczny. Na liście tej znalazły się takie przedmioty jak amerykańskie papierosy i południowokoreańska muzyka pop. Lista obejmuje również ubrania w stylu zachodnim i przedmioty, które odzwierciedlają handlowe pragnienia kraju.

Reklama, która służy do generowania pożądania produktów, jest niedozwolona. Reklama jest uważana za jeden z najbardziej skutecznych sposobów generowania pożądania dla produktu. Nic więc dziwnego, że Korea Północna za nią nie przepada.

Ponad 150 tysięcy książek zostało usuniętych z półek bibliotek w całym kraju z powodu zachodniej propagandy i ideologicznej nieczystości, którą rzekomo zawierają.

Jakie są największe absurdy w Korei Północnej?

Korea Północna zawiera wiele absurdów, które są nie tylko głupie, ale i okrutne. Jest to miejsce, w którym ludzie są przetrzymywani w niewoli, brutalnie traktowani i mordowani przez własny rząd. Wiele absurdów w Korei Północnej wynika z izolacji tego kraju. Na przykład KRLD została odcięta od organizacji międzynarodowych, które mają monitorować sytuację w zakresie 

Przyszłość Korei Północnej jest niepewna. Istnieje szansa, że rząd tego kraju upadnie, a naród zostanie zjednoczony z Koreą Południową. Istnieje również możliwość, że KRLD stanie się normalnym narodem, z otwartą granicą i handlem z resztą świata. Cokolwiek się stanie, pewne jest, że życie ludzi, którzy pozostaną w Korei Północnej, ulegnie zmianie.

Zostaw komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany