Krowy w Indiach są święte

Wiedziałeś, że krowy w Indiach są święte? Na zdjęciu starszy człowiek w indyjskim stroju doi krowę.

Krowy zajmują ważne miejsce w hinduizmie. Jednak warunki życia krów w Indiach nie są tak kolorowe. Większość z tych zwierząt ma słabe warunki życia, niewielki dostęp do jedzenia, wody,  brak schronienia i opieki weterynaryjnej. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że szybko znikają z Indii z powodu ludzkiej chciwości i apatii wobec innych żywych istot. Przyjrzyjmy się, dlaczego to zwierzę jest święte dla Hindusów. Czytaj dalej!

Dlaczego krowy w Indiach są święte?

Krowy są czczone przez ludzi w większości części Indii, ale część ta jest szczególnie silna w północnych stanach. Krowa jest uważana za „matkę” wszystkich innych zwierząt i często jest określana jako „gai mata” lub „go mata”. Można spotkać ludzi wielokrotnie mówiących „Gai shanti kobo, Vishnu khoji” (przyjdzie spokój krowy, przyjdzie łaska Boga) lub „Gai ke hum bhagwan hain” (wszyscy jesteśmy stworzeniami Boga).

Skąd się wzięły święte krowy w Indiach?

Najwcześniejsze dowody kultu krów w Indiach sięgają 3000 roku p.n.e. Starożytna cywilizacja doliny Indusu, czciła boginię matkę przedstawioną jako krowa. W rzeczywistości starożytna pieczęć odkryta w tej cywilizacji przedstawia siedzącą boginię z krową. Istnieją różne powody, dla których krowy są uważane za święte w Indiach – kulturowe, historyczne i religijne. W rzeczywistości słowo „gobar” (krowie łajno) pochodzi od imienia Kryszny, który jest często przedstawiany jako krowi chłopiec grający na swoim flecie. Krowy są również kojarzone z mlekiem i produktami mlecznymi, które są częścią kuchni indyjskiej od tysięcy lat.

Jak czci się krowy w Indiach?

Kiedy rodzi się cielę, witane jest z wielką radością, a z okazji jego przybycia przeprowadzana jest ceremonia zwana „Gobar-khela”. Krowy są najczęściej czczone w takich świątyniach jak Kamakhya Temple, Chile Garh, Kol Temple, Kamav Temple i Ganganagar. Jednak obecnie ludzie czczą je również w swoich własnych domach. Krowy są również zabierane do świątyń podczas specjalnych okazji, takich jak Navratri, Gokulashtami i Maha Shivaratri. C. Właśnie te zwierzęta wykorzystuje się w działaniach religijnych.

Jakie są kary za zabicie krowy w Indiach?

Zabijanie krów jest w Indiach nielegalne i jeśli ktoś zostanie uznany za winnego, może zostać skazany do 10 lat i grzywnę do 1 lakh rupii. Jednak pojawiły się różne doniesienia o tym, że krowy są przemycane, zaniedbywane i zabijane w kraju. Chociaż prawo wyraźnie mówi, że krowy powinny być traktowane z szacunkiem. Temat ochrony krów nie może ograniczać się tylko do zapobiegania przed przemytnikami i rzeźniami. Prawo powinno być przestrzegane, a krowy należy traktować z szacunkiem zapewniając im godne warunki życia.

Zostaw komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany