Meduza – ciekawostki o niezwykłym organizmie

Na niebieskim tle widoczna jest lekko różowa meduza. Ciekawostki o tym stworzeniu mogą Cię zainteresować.

Istnieje ponad 10 000 znanych gatunków meduz. Żyją one w prawie każdym oceanie na Ziemi, nawet w rejonach polarnych. Słowo „meduza” może odnosić się do kilku odrębnych organizmów, które mieszczą się pod parasolem meduzy. Jak żyją meduzy i czym tak naprawdę są? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.

Czym jest meduza?

Technicznie rzecz biorąc, meduzy, grzebyki i pokrzywy morskie są galaretowatym zooplanktonem. Meduzy pozbawione swojego wodnego środowiska tworzą wodną kałużę. Dzieje się tak dlatego, że ich komórki posiadają specjalne białka, które sprawiają, że są one odporne na ciśnienie wody, które normalnie spowodowałoby ich rozerwanie.

Jak wygląda meduza?

Istnieje 13 000 gatunków meduz i występują one w różnych kolorach i rozmiarach. Ich ciała składają się głównie z wody, więc są bardzo delikatne i miękkie w dotyku. Płaszcz meduzy to miejsce, gdzie znajdują się jej usta i macki. Niektóre są bardzo małe i mają tylko kilka krótkich macek. Największe mogą osiągnąć do dwóch metrów (6,6 stóp) średnicy razem z mackami, które też mogą być liczone w metrach. Meduza beczułkowata, która występuje w Oceanie Spokojnym, ma najbardziej bolesne żądło ze wszystkich meduz.

Jak żyją meduzy?

Meduzy występują głównie w oceanach, gdzie pływają i żywią się planktonem. Ich cykl życia jest bardzo prosty. Przede wszystkim nie obejmuje żadnego wzrostu ani rozmnażania jak u innych organizmów. Meduzy nie mają rodziców, więc nie mogą tworzyć potomstwa. Zamiast tego produkują tysiące maleńkich zapłodnionych jaj, które nie są do niczego przywiązane. Jaja te dryfują po oceanie, aż znajdą miejsce, w którym mogą się rozwijać i przejąć władzę. Polip ma macki i żywi się małymi organizmami, takimi jak plankton. Kiedy staje się zbyt duży, tworzy pąk, który odpływa i zaczyna cykl życia od nowa.

Czy meduzy są niebezpieczne dla ludzi?

Tak, meduzy są niebezpieczne dla ludzi. Ich metodą obrony jest żądlenie. Żądło pochodzi z macek, których meduzy używają do łapania swoich ofiar. Każdy, kto kiedykolwiek był w oceanie, prawdopodobnie został zaatakowany przez to stworzenie – objawia się to palącym bólem na skórze. Większość użądleń pochodzi od kilku gatunków meduz, które żyją w ciepłych wodach, takich jak portugalska, morska, błękitna, atlantycka i meduza pudełkowa. W USA odnotowuje się około 50 przypadków użądleń rocznie, a od 1901 roku około 100 zgonów. Jednak liczby te są prawdopodobnie zaniżone, ponieważ niektórzy ludzie mogli nie zdawać sobie sprawy, że zostali użądleni.

Meduzy są fascynującym i niezwykłym organizmem. Nie mają kości, ale też nie mogą poruszać się samodzielnie. Zamiast tego używają prądów oceanicznych, żeby się przemieszczać. Pomimo swojej nazwy, meduzy nie są rybami, bardziej mogą być spokrewnione z koralowcami i krabami. 

Zostaw komentarz

Adres e-mail nie zostanie opublikowany